04.06.2020 Tävlingar i distriktet sommaren 2020

 

Dessa tävlingar är planerade att hållas inom distriktet i sommar. Detaljerad information finns på Kilpailukalenteri. Om föreningarna önskar göra ändringar i redan godkända och publicerade tävlingar ombeds ni kontakta Inger Nabb, inger.nabb@edu.vaasa.fi eller 050-5120965.

 

ÖID-TÄVLINGAR 2020. Uppdaterat 4.6.2020

Sö 7.6                                 DT slägga                           IF Åarna                      Nedervetil

Må 8.6                                DT Tomatspelen                IF Kraft                      Mosedal, Närpes

Ti 16.6                                DT                                      GIF                      Karleby

Ti 23.6                                DT                                      IK Falken      Bennäs

On 24.6                               DT Knattekarnevalen I       VIS              Vasa

On 1.7                                 DT                                      IF Åsarna                      Nedervetil

On 1.7                                 DT Knattekarnevalen II     VIS              Vasa

Fr 3.7                                  DT Chydenius 10000m (DM) och 400m GIF Kyrkbackens plan

Lö4.7                                  DM i knattemångkamp   IF Drott                      Jakobstad

On 8.7                                 DT Knattekarneval III        VIS               Vasa

Lö 11.7                               DM Knattestafett             IF Femman                      Korsholm

Lö 11-12.7                          DM D/H (Alue)                 Kauhava resp. Alajärvi

Lö-Sö 18-19.7                    DM stora knattefinalen   IF Åsarna                      Nedervetil

Lö 18.7                               DT                                      IF Kraft                      Närpes

Ti-On 21-22.7                    DM 14-19 år                      VIS               Vasa

To 23.7                               DM i maraton (Jakob maraton) IF Drott Jakobstad

Må 27.7                              DT                                      Malax IF                      Malax

Ti 28.7                                DT                                      IK Falken      Bennäs

To 30.7                               DT                                      Larsmo IF                      Larsmo

Sö 2.8                                 DM i stafettlöpning (Alue)SaaPu                      Saarijärvi

On 12.8                               Föreningscupen del.2         VIS               Vasa

On 19.8                               DT                                      IF Kraft                      Mosedal,Närpes

To 27.8                               DT Augustispelen              IF VOM        Vörå

Sö 6.9                                 Höstkast                             Malax IF                      Malax

Lö 12.9                               DM i terränglöpning        IF Nyk.nejden Nykarleby

On 30.9                               DT (endast slägga)             IF Länken                      Kristinestad

 

 Lycka till med arrangemang och deltagande

Inku

 

 

 

 


Alla nyheter


Gamla nyheter

  • Tryck här för att ladda gamla nyheter...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan