19.02.2018 Framtidsgruppernas läger - uppdaterat program

Här är programmet för de äldre (de yngre lägre ned):

Fredag 23.3

17:30               Inkvarteringen på Norrvalla börjar. Säg namn i reception, och du får nyckel.

18:00               Samling i Minna Canth: Välkomstord, presentation och information

18:30-20:15   Träning, Välj mellan dessa;

-          Hoppkordination, hoppstyrka och styrka                   Simon Sundsten + Johan

-          Häckdriller m.m.                                                        Petra Stenman

-          Styrka och medicinbollskast                                      Tanja Taipale

20:30               Kvällsmål (pizzabuffé)

21:00-21:30   Minna Canth: Kvällssamling

21:30               Chilla...

23:00               God natt, Tystnad!

 

Lördag 24.3

08:00               Lite morgonjumppa (träffas i aulan)                                 

08:30               Frukost

09:55               Buss till Botniahallen avgår utanför Norrvalla

10:30               Grenträning i B-hallen:

-          Sprint: snabbhetstester + växlingar   Mats-Johan Hagman

-          Längdhopp                                         Simon Sundsten

-          Kula                                                    Robert Häggblom

-          Medel/Långdistans: effektpass           Tom Andtbacka

-          Stavhopp                                            Mikael Westö

-          Slägga                                                Magnus Häggblom

12:15                                         Avfärd från hallen till Norrvalla

12:45               LUNCH

13:30               Minna Canth: Samling och diskussion/föreläsning

14:15               Siesta...

15:15               Träning:

-          alternativ 1: Längre återh. länk  + styrkeuthållighet + rörlighet  Tom&Tanja

-          alternativ 2: Återhämtande träning + rörlighet                Simon&Johan

17:00               Middag

18:30               Kvällsprogram (Minna Canth)

19:30               Spontan idrott i idrottshallen: bollspel... eller/och bada o. simma i simhallen

21:00               Kvällsmål (smörgås, yoghurt, frukt...)

22:30               Sök er till rummen, och tystnad!

 

Söndag 25.3  (obs! Sommartiden börjar)

08:30               Frukost och därefter städa/töm rummen

10:00               Avfärd med buss från Norrvalla mot Botniahallen

10:30               Träning i Botniahallen, grenar:

-          Sprint: tekniklöp (4x4x60m)                 Mats-Johan Hagman

-          Diskus                                                  Robert Häggblom

-          Höjdhopp                                             Richard Östman (och Tanja)

-          3-steg                                                   Emil Storlund (och Johan?)

-          Medel/långdist.: Mängdintervall           Jimmy Finnholm

Ca 12:15         Lägret slut, tack för denna gång!

 

De yngres program:

Fredag 23.3

18:00               Samling i Botniahallens kabinett: välkommen och kort info – David B o Jimmy F

18:15               Träning, välj 2 av dessa grenar (ca 45min per gren):

-          Slägga                                                 Magnus Häggblom

-          Snabbhetstester + växlingar                David Bamm

-          Häcklöpning                                         Anna Järvinen

-          Stavhopp                                             Mikael Westö

-          Medel/långdistans                               Jimmy Finnholm

20:00               Bussen mot Norrvalla avgår

20:30               Inkvartering och därefter kvällsmål (pizzabuffé)

21:30-21:45   Minna Canth: Kort presentation och info om morgondagen, därefter fritid...

23:00               Tystnad (alla på sina rum!). Övernattande lägerledare är David Bamm och Tanja Taipale

 

Lördag 24.3

08:00               Lite morgonjumppa (träffas i aulan)                                 

08:30               Frukost

09:55               Buss till Botniahallen avgår utanför Norrvalla

10:30               Grenträning i B-hallen, välj 2 av dessa grenar nedan (45-50min/gren):

-          Snabbhetsuthållighet                            David Bamm

-          Spjut                                                     Philip Talus

-          Höjdhopp                                              Tanja Taipale

12:15                                         Avfärd från hallen till Norrvalla

12:45               LUNCH

13:30               ”Roliga timmen” (något klassrum..)

14:30               Siesta...

15:15               Träning på Norrvalla                                      

16:45               Middag och lägret avslutas


Alla nyheter


Gamla nyheter

  • Tryck här för att ladda gamla nyheter...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan